Na výlety s dětmi

Bezprostřední okolí chalupy:          

  • rozhledna Val v Dolní Hedeči (800 m)
  • Klášter Matky Boží (700 m)
  • socha sv. Františka (700 m)
  • koníčci v Dolní Hedeči (700 m) 
  • obora v Horní Orlici (2 km)
  • geocaching (nejbližší keš 500 m)

Vzdálenější výlety s dětmi:

        

        

POKLADY DOLNÍ HEDEČE

 (pěšky nebo na kolech z chalupy – okruh 3 km)

    

 

Z chalupy se vydáte cestou směrem nahoru a na křižovatce se dáte vlevo. Po této cestě dojedete až k rozhledně Val, odkud je za příznivého počasí vidět i Praděd.

         

Z rozhledny rovněž uvidíte klášter a sochu sv. Františka, která zdobí přilehlý kopec.       

Teď už pojedete jenom z kopce a po rovince, asfaltkou kolem koníčků. Tuhle část cesty můžete absolvovat i s odrážedly.

          

Po asfaltce dojedete až ke klášteru, kde se můžete osvěžit v restauraci Poutní dům. Od Poutního domu vede stezka přes louku až k soše sv. Františka.

         

Od sochy i od kláštera je krásný výhled na Králíky a okolí.

 

   

V Dolní Hedeči můžete taky najít několik zajímavých kešek.

 

KOUPALIŠTĚ KRÁLÍKY

(4 km)

Na králické koupaliště, vzdálené od chalupy cca 4 km, doporučuji dojet autem, nebo seběhnout pěšky kolem kláštera alejí až do Králík. Zvažte ale, jestli budete mít dost sil dojít pěšky i nazpátek :-).

Voda v koupališti je z místních pramenů, velice čistá a velice osvěžující. V bufetu zakoupíte klasické rychlé občerstvení, zmrzlinu a nanuky, k dispozici jsou toalety i převlékárny.

Kolem bazénu je dostatek místa pro odpočinek ve stínu i na slunci.

 

 

 

     

      

SEVEROMORAVSKÁ CHATA

(2 x 8 km)

Velice oblíbený výletní okruh na Severomoravskou chatu a zpět vede převážně lesem. Trasu je možné projet na kole, s vozíkem, s dětskými koly na tyči nebo projít pěšky i s kočárkem.

Od kláštera se vydáte směrem k rozhledně Val, pak pokračujete po cestě ke křižovatce a k rozcestníku. Od něj pojedete nahoru po vyjeté stezce přes louku až do lesa, kde se napojíte na žlutou značku. Tato Vás přivede k rozcestníku Pod Jeřábem, odkud pokračujete ke Kapli Sv. Trojice, cca 1 km před Severomoravskou chatou.

                      Výhled od rozhledny Val                        Jsme na správné cestě? Mapa Pod Jeřábem

Od kaple vede asfaltová cesta (auto na ní téměř nepotkáte) směrem Severomoravská chata. Teď Vás čeká závěrečné klesání, asfaltová cesta je lemována lesními jahodami a v lese kolem kaple můžete najít suchohřiby i praváky (nejvíce jich ale roste u samotné Severomoravské chaty).

             Kaple Sv. Trojice                                          Domeček pro lesní skřítky

Na Severce na Vás čeká veliký výběh s prolézačkami, bazén pro otužilce, ale hlavně restaurace, ze které doporučujeme zejména domácí borůvkové knedlíky. 

 

Nezapomeňte prozkoumat les kolem chaty, je plný borůvek, jahod a hub.

Cesta zpátky je na kole mnohem rychlejší, je možné ji projet po lesní asfaltce, která vede téměř souběžně s lesní stezkou. Je to příjemnější hlavně pro spící děti, méně drncá smiley.

MIEDZIGÓRZE

(30 km)

Městečko Międzygórze se nachází v úzkém údolí řeky Wilczky pod Králickým Sněžníkem.

  

Na západním okraji obce se nachází 22 metrů vysoký vodopád, jenž je jedním z největších přírodních vodopádů v česko – polském pohraničí. Les kolem řeky je vyhlášen přírodní rezervací.

 

Z Międzygórze vede několik turistických tras na Králický Sněžník, malé turisty ale asi více zaujme unikátní lesní zahrádka nazvaná Zahrada Pohádek (Ogród Bajek). Zahrádku plnou pohádkových postav a malých chaloupek vyřezaných ze dřeva založil ve dvacátých letech 20. století místní lesník a botanik jako poctu vládci hor Krakonošovi. Zahrada byla nedávno zrekonstruována a je častým cílem výletů turistů.

  

 

 

Dolní Morava – hotel Vista

(13 km)

Pro případ nepříznivého počasí, když jsou už dětské holínky přemočené a Vaše nervy napružené, můžete využít nabídky wellness hotelu Vista na Dolní Moravě. Pro děti je zde k dispozici Chacha herna, vstupné pro jedno dítě činí 100 Kč, rodiče a děti do 3 let mají vstup zdarma.

 

 

Kromě herny nabízí hotel i hezký krytý bazén s vířivkou a saunovým světem. Bazén a vířivka jsou otevřeny od 9:00 do 21:00, sauny pak přes týden od 15:00 do 21:00 a přes víkend od 9:00 do 21:00. Děti mají do saunového světa povolen vstup pouze do 15:00, pak jsou sauny vyhrazené pro dospělé. Ceny platné k červnu 2014:

Děti

do 3 let – zdarma                   do 12 let – 150 Kč na 2 hodiny

Dospělí

250 Kč na 2 hodiny (do 15:00) 350 Kč na 2 hodiny (od 15:00)

 

Připravuje se

Naučná stezka Zemská brána

(Autem 24 km, pak pěšky 2 x 3 km nebo kratší okruh 2 km)

 

Naučná stezka prochází přírodní rezervací Zemská brána v CHKO Orlické hory a je považována za nejkrásnější úsek Divoké Orlice. Na nenáročné trase vhodné pro děti se dozvíte něco o zdejší přírodě i o minulosti Orlických hor.

     

Autem pojedete přes České Petrovice až za osadu Čihák, kde odstavíte auto na parkovišti.

Na začátku naučné stezky stojí kamenný most přes Divokou Orlici. Most vytváří v romantickém údolí vstupní bránu do Čech, odtud název Zemská brána.

Nejnáročnější, ale u dětí nejoblíbenější část stezky, je úvodní „horolezecké“ překonání skalní stěny, díky které tato trasa není vhodná pro kočárky. S dvouleťákem ji ale hravě zvládnete. Dále pokračujete pohodlnou lesní stezkou až k pašerácké lávce.

    

Za lávkou pokračuje naučná stezka dál po modré značce. Cestou uvidíte Ledříčkovu skálu, kde se v jeskyni téměř 20 let ukrýval legendární bandita Orlických hor Ledříček (nazýván též českým Jánošíkem) a taky pěchotný srub československého opevnění R-S 54 „Na potoku“.

        

Pro ty, kdo se rozhodnou pro kratší okruh, je zde příjemná alternativa výletu: Za pašeráckou lávkou se dáte doprava a půjdete lesní stezkou až k Orlické chatě U Rampušáka. Zde se můžete posílit obědem a děti vypustit na dětské hřiště nebo za domácím zvířectvem.

 

  Od chaty pak seběhnete lesní stezkou přímo k parkovišti.

 

Rozhledna Klepáč

Autem 12 km, výstup pěšky 2,5 km

Hora Klepáč v masivu Králického Sněžníku je moc zajímavým místem. Nachází se zde rozvodí mezi třemi evropskými moři. Z místních svahů míří voda do Černého, do Severního i do Baltského moře.

Autem dojedete až na parkoviště na konci asfaltové cesty v Horní Lipce, na mapě značené „Pod Klepáčem“. Tam se napojíte na červenou turistickou značku a vyjdete úvodní stoupání lesem až na lesní cestu, kterou se dáte doleva. Po cestě dojdete až na polskou hranici, kde znovu začíná stoupání (do cíle cca 1,5km s převýšením asi 200m).

Stezka dále pokračuje podél hraničních kamenů a tak máte možnost mnohokrát za den se ocitnout v Polsku, což děti určitě ocení :-).

V závěrečné třetině výstupu se Vám otevřou nádherné výhledy.

    

Když už přestáváte věřit, že ten kopec někdy skončí, objeví se před Vámi dřevěná rozhledna, původně postavená polskými experty a vzápětí rekonstruována jejich českými kolegy. Kvalitu stavby nechci spochybňovat, ale o zábradlí se opírejte s rozmyslem :-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod rozhlednou najdete velká balvanová pole, kde si můžete vytvořit svoji vlastní stavbu.

Cesta zpátky je o trošku rychlejší, ale nožičky už můžou bolet, tak si na ni rezervujte alespoň hodinu. Počasí se zde může velmi rychle měnit, tak si nezapomeňte zabalit pláštěnky.

 

 

Kamienczyk

(Autem 14 km)

 

    Rybniční hospodářství Zubr v polském Kamienczyku nabízí neobvyklý kulinářský zážitek. Díky krásnému prostředí hospodářství a možnosti vlastního výlovu ryb (bez rybářského lístku) zapomenete klidně na omezený výběr jídel: smažený pstruh (100,- Kč), zeleninový salát (35,- Kč), hranolky (35,- Kč).

 

Smaženého pstruha si můžete vychutnat pod širým nebem, nebo za nepříznivého počasí v teple přístřešku. 

 

Děti určitě ocení výběh do okolí, najde se tu i několik hraček do písku. Pozor, rybníky nejsou oploceny.

 

Vodní nádrž Pastviny

(Autem 19 km)

 

 

Zde uvádíme nejznámější pláže na přehradě:

Panelovka

Leží na pravém břehu vodní nádrže Pastviny. K dispozici je dětský koutek, půjčovna loděk. Možnost rybolovu. Pláž je travnatá, bez plavčíka, dno písčité, vhodné k potápění. Vybavenost: ubytovna s restaurací, WC, sprchy

 

Šlechtův palouk

Leží na levém břehu nádrže Pastviny. K dispozici je zde volejbalové hřiště a dětský koutek. Je zde možnost rybolovu. Pláž je travnatá, bez plavčíka. Dno přehrady je písčité, vhodné pro potápění. Vybavenost: WC, sprchy, restaurace s rychlým občerstvením, parkoviště.

 

U Kapličky Leží na levém břehu Pastvinské přehrady. Je zde možnost rybolovu. Pláž je travnatá, bez plavčíka, dno písčité, středně strmě svažité. Pro děti je připraven dětský koutek. Vybavenost: WC, sprchy, rychlé občerstvení – kiosek.

 

Petrův palouk

Leží na pravém břehu přehrady, jen cca 300 metrů od hráze. Je zde možnost rybolovu. Pláž je travnatá, bez plavčíka, vstup do vody středně strmý. V blízkosti je chatová osada a kemp (tábořiště). Vybavenost: WC, sprchy, občerstvení